Seminarski i Diplomski Rad

Kriza porodice i društva
Vrsta: Diplomski | Broj strana: 23 | Nivo: Internacionalni univerzitet u Novom Pazaru

Uvod
Porodica je u današnje vreme suočena sa brojnim teškoćama i problemima kako bi se održala i ispunila pretpostavljene funkcije i očekivanu ulogu. Promene koje se odvijaju velikom brzinom u svim segmentima savremenog društva ostavljaju značajne posledice na stanje, razvoj, ulogu i mesto porodice u društvu. Svakako najznačajnija pojava našeg vremena jeste globalizacija. Ona se ispoljava, pre svega, u oblasti ekonommije kao širenje slobodnog i integrisanog tržišta, ubrzanje međunarodnih tokova kapitala, roba i radne snage, integracije i jačanja multinacionalnih kompanija. Globalizacija se ispoljava i u socijalnim odnosima kao jačanje bogatih slojeva i pojedinaca, ali i kao širenje siromaštva. Globalizacija je zahvatila i oblasti politike, obrazovanja i kulture. Globalizacija dovodi do velikih promena u društvu i načinu života svakog čoveka. Globalizacija donosi neke pozitivne elemente u razvoju savremenog društva, ali i dosta negativnih posledica po različite socijalne, etničke i kulturne grupe. Sve to ostavlja tragove na položaj porodice kao primarne društvene grupe i osnovne ćelije društva, kako se prema klasičnom poimanju određuje porodica.
Uporedo sa globalizacijom nastupa i liberalizacija u društvu i društvenim odnosima od ekonomije do kulture. Ona pokreće transformaciju svih tradicionalnih, konzervativnih i dogmatskih elemenata u društvenoj strukturi savremenog društva. Krajem XX veka pod dejstvom globalizacije i liberalizacije došlo je do raspada socijlističkih društava i njihovog ulaska u proces tranzicije ka tržišnoj privredi i demokratiji. U nekim od tih društava (kao što je bivša SFRJ) došlo je do otvorenih etničkih sukoba i izbijanja građanskog rata. Ova pojava dovela je do razaranja velikog broja porodica i narušavanja ranijeg porodičnog života praćenog izbeglištvom, migracijama i gubljenjem porodičnih veza.
Sledeća globalna pojava koja je uticala na promenu oblika, položaja i uloge savremene porodice jeste kriza patrijrhalnih društvenih odnosa i njima imanentnog sistema vrednosti. Patrijarhalna društva i patrijarhalni sistem vrednosti počinje ubrzano da se menja, posebno u razvijenim zemljama i zemljama tarnzicije. Partrijarhalni stil i način života počinje da se “osipa” čak i u onim zemljama koje su ga uporno i tvrdokorno branile i održavale, kao što su arapske zemlje, azijske, afričke i latinoameričke zemlje. Kriza i predstojeći slom “patrijarhalizma” donosi brojne izazove i iskušenja pred savremenu porodicu. Ovaj rad pokušava da ukaže na neke od njih.
Teorijski pristup istrazivanju
Pojam porodice
Porodica se definiše kao osnovna društvena celija i kao jedna od najslozenijih, najstarijih i najtrajnijih grupa. Ona zahteva vrlo razlicite strane ljudskog života, pa zbog toga postoji citavo bogastvo znacenja i objasnjenja, od filozofskih, socioloskih, psiholoskih, vaspitnih, socijalnih, pa do ekonomskih i pravnih. U historiskom razvitku porodice njena edukativna funkcija nije bila uvek istog inteziteta, sto nije samo zavisilo od nje, nego i od okolnosti sadrzine, karaktera i structure društvenih odnosa u kojima se nalazila i razvijala.
Porodica je primarna društvena grupa koja se zasniva na bio-reproduktivnim, bio-seksualnim, bio-socijalnim, socio-zaštitnim i socio-ekonomskim vezama muža i žene, njihove ronene i adoptirane dece, koji su menusobno spojeni brakom, srodstvom i udruženi radi lakšeg zadovoljavanja raznovrsnih potreba ličnosti, društva i porodice. Formulisani su brojni sociološki pristupi porodici. Osnovni su porodica kao: društvena ustanova, društvena grupa i društvena zajednica.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!